دانلود کامل پایان نامه بررسی بحران ملی آلودگی منابع آب و سیاستهای دولت برای مقابله با بحران

Published on Author adminwebLeave a comment

پایان نامه بررسی بحران ملی آلودگی منابع آب و سیاستهای دولت برای مقابله با بحران

پایان نامه بررسی بحران ملی آلودگی منابع آب و سیاستهای دولت برای مقابله با بحران در 175 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی علوم انسانی
بازدید ها 26
فرمت فایل doc
حجم فایل 402 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 175

پایان نامه بررسی بحران ملی آلودگی منابع آب و سیاستهای دولت برای مقابله با بحران

فروشنده فایل

کد کاربری 25235

کاربر

پایان نامه بررسی بحران ملی آلودگی منابع آب و سیاستهای دولت برای مقابله با بحران در 175 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه. 3

بخش اول: درآمدی بر آلودگی آب.. 5

1. آلاینده­های آب و تأثیرات آنها بر حیات انسان. 5

2. آلودگی آب، فراتر از یك مسئله‌ی ساده 10

3. آلاینده­های صنعتی آب.. 16

4. تاثیر فعالیتهای‌ كشاورزی‌ بر كیفیت‌ آبهای‌ سطحی‌ و زیرزمینی‌.. 16

بخش دوم: دامنه‌ها و پیامدهای بحران.. 23

1.تهران، شهر بی دفاع. 23

2.كارون، یادگار ایرانی.. 43

3.آلودگی نفتی روستای اسماعیل‌آباد شهر ری، یك قدم تا پایتخت.. 57

4. زاینده‌رود، رود مرده 64

5. خزر زیبا، میان مرگ و زندگی.. 66

6.مشهد: آیا آب آلوده است؟. 78

7. سد قشلاق، زیبای آلوده 87

8. رودخانه‌ها، شریانهای حیات.. 90

9. تمام ایران، سرای من است. 105

بخش سوم: قانونهای بسیار، ضمانت اجرایی اندك… 124

1. آیین نامه­ی جلوگیری از آلودگی آب (مصوب18/2/1373) 124

2.آیین‌نامه‌ی بهداشت محیط، مصوب هیأت دولت.. 129

3. متن كامل كنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر. 133

4. قطعنامه­ی هفدهمین كنگره­ی بین المللی آبیاری و زهكشی اسپانیا – گرانادا 148

5. آیین‌نامه­ی اجرایی ماده 134 قانون برنامه سوم توسعه. 149

بخش چهارم: چه كرده‌ایم؟چه بایدكرد؟. 152

1. تشكیل كمیته­ی كشوری حفاظت از رودخانه­ها، میراث طبیعی بی­جان را نجات می­دهد. 152

2. بررسی تخلف سازمانهای مسئول حفاظت از رودخانه­ها در مجلس… 154

3. حفاظت از رودخانه­های كشور متولی مشخصی ندارد. 155

4. طرح مجلس برای جلوگیری از آلودگی.. 157

5. نشست مشترك مدیران آب منطقه­ای مازندران و گلستان با قضات به منظور بررسی راهكارهای حفاظت از انفال عمومی 158

6. ایران عضو دائم منابع زیست محیطی خزر شد. 158

7. ‌آموزش خانه به خانه‌‌ی مقابله با آلودگی آب، طرح اداره­ی كل حفاظت محیط زیست استان اصفهان. 159

8. دفتر بررسی آلودگی آب و خاك، گامی به جلو. 162

9. الگوی ارزیابی زیست محیطی كارخانجات فولاد تدوین شد. 163

10. پالایشگاه تهران بیش از 200 میلیارد ریال جریمه شد. 165

11. اجرای پروژه­ی جمع آوری فاضلاب روستاههای اطراف شهر تهران. 166

12. عملیات اجرایی شش واحد تصفیه خانه­ی فاضلاب تهران آغاز می­شود. 166

نتیجه­گیری.. 168

فهرست منابع و مأخذ.. 169

مقدمه

مسأله­ی آلودگی یكی از مهمترین و حادترین مسائل ناشی از تمدن انسانی در جهان امروز به شمار
می­رود؛ چرا كه از اعماق چند هزار متری زمین گرفته تا معادن، آبهای تحت الارضی، بیوسفر، تروپوسفر و حتی در داخل هواپیماهای بلند پرواز و جو خارجی زمین، چرخه و سیستم حیات را مورد تهدید قرار داده­است. مولكول آلاینده­ای كه امروزه از كارخانه یا منبع آلوده كننده­ی دیگری مثلاَ در اروپا، وارد محیط می­شود، اگر تجزیه نشود یا تغییر شكل ندهد، احتمالاَ بعد از چندی می­تواند در
ریه­ی انسانهایی كه در قلب جنگلهای آفریقا یا دشتهای وسیع آسیا زندگی می­كنند وارد شود.

آلودگی برای افراد مختلف مفهوم و معنی متفاوتی دارد. مردم معمولی ممكن است تحریك چشم ناشی از یك گاز یا آب­آلوده را آلودگی به حساب آورند. برای كشاورزی كه یك عامل به گیاهان یا حیواناتش آسیب می­رساند آلودگی محسوب می­شود؛ اما هرگاه بخواهیم تعریف جامع و كلی و در عین حال ساده و همه فهمی برای آلودگی محیط زیست در نظر بگیریم چنین می­توان گفت كه آلودگی محیط عبارت است از «وجود یك یا چند ماده­ی آلوده كنند در محیط زیست به مقدار و مدتی كه كیفیت یا چرخه­ی طبیعی را به­طوری كه مضر به حال انسان یا حیوان، گیاه و یا آثار و ابنیه باشد، تغییر دهد. به بیان ساده­تر هرگاه ماده یا موادی بیگانه با غلظتی خاص وارد عناصر محیطی شوند و تعادل طبیعی آنها را بر هم بزنند صحبت از آلودگی می­شود.»

اینکه جهان کنونی با بحران محیط زیست روبه­رو است، مسئله­ی تازه­ای نیست که اینجا از آن صحبت شود. کتابها و مقاله­های بسیاری روزانه در سراسر جهان منتشر می­شود که هشدار دهنده­ی این مسئله است. در کشور ما هم تا کنون کتابهای زیادی منتشر شده، مقاله­های زیادی منتشر شده و روزنامه­ها و نشریات بارها و بارها به این نکته­ی مهم پرداخته­اند که تکرار آن اینجا ضرورتی ندارد و از موضوع بحث دور است. چیزی که حائز اهمیت است و کارشناسی تخصصی می­طلبد این است که به طور ویژه در ایران برای مقابله با این آلودگیها چه اقداماتی شده است؟ سازمانهای متولی محیط زیست تا
چه اندازه توانسته­اند در این راستا موفق عمل کنند و باری از آلودگی روزافزون محیط زیست ایران را بردارند؟ آن هم در کشوری که با بحران محیط زیست روبه­رو است و این را همه می­دانند؛ حتی عموم مردم، هرچندکه این مطلب را ابتدایی درک کرده باشند؛ چه اینکه مردم ایران هر روز شاهد آلودگیهای بسیاری هستند؛ از آلودگی هوای شهرها گرفته تا طعم بد آبی که استفاده می­شود. طراوت جنگلها و رودخانه­ها و دریاهای زیبای ایران از بین رفته و مردم به طور فزاینده­ای با این بحران روبه­رو هستند و شاید وقت آن رسیده باسشد که صراحتاٌ اعلام شود اگر فکری به حال این معضل نشود آلودگی همچون یک بمب ساعتی عمل می­کند و بالاخره روزی منفجر می­شود و آنگاه تمام سازمانهایی که خود را مدافع این مهم می­دانند باید پاسخگو باشند.

نمی­توان گفت که کدام آلودگی بیشتر است و کدام خطرناکتر؛ اما بیایید فرض کنیم که مثلاً آلودگی هوا را با رفتن به مناطق غیر آلوده و حتی خیلی ساده­تر با زدن یک ماسک حل کنیم(کلاه بزرگی که شاید خود مردم سر خود گذاشته­اند)، آلودگی آب را چه می کنیم؟

فراموش نکنیم که آب یک منبع محدود دارد و تجدید آن سالهای سال طول می­کشد. در جهان کنونی که تفکر غلط لازمه­ی پیشرفت بیشتر به ازای مصرف بیشتر منابع، روند رو به رشدی دارد، وقتی ما به سادگی شیر آب منزل خود را باز می­کنیم و آب سرد و گوارا می­نوشیم، تصور اینکه این مایه­ی حیات روزی تمام شود سخت است، اما به راستی اینگونه است.

بحران آلودگی آب در ایران بسیار جدی­تر از چیزی است که رسانه­ها بیان می­کنند و بی­گمان این وظیفه­ی دولت است که با این مشکل رو­به­رو شود و آن را حل کند؛ اما دولت ایران چه کرده است؟ این تحقیق با عنایت به این موضوع و ضرورت آن اقدامات دولت رابرای حل بحران آلودگی آب ایران مورد بررسی قرار داده است و با نگاهی اجمالی به فعالیتهای دولت در راستا، بحران آلودگی آب در ایران و سیاستهای دولت برای رفع آلودگی پرداخته است.

بخش اول: درآمدی بر آلودگی آب

1. آلاینده­های آب و تأثیرات آنها بر حیات انسان

از نظر مقدار و حجم، 2/97 درصد از آبهای موجود در سیاره­ی زمین در اقیانوسها و دریاها انباشته شده­است. حجم آبهای شیرین در جهان بسیار كم و فقط 8/2 درصد کل آبهاست. از این میزان نیز، مقدار زیادی به شكل یخ در یخچالهای قطبی و كوهستانی(15/2 درصد) و آبهای زیرزمینی
(62/0 درصد) قرار دارد و تنها 0001/0 درصد از كل حجم آبهای جهان در دسترس انسان است. این میزان نیز با توجه به عوامل بسیاری در معرض آلودگی قرار دارند.

-6. آبهای قیرگون خلیج فارس

روزنامه­ی حیات نو، دوشنبه 15/1/1384

خلیج فارس كه سالانه به دلیل تردد كشتیهای نفت كش و تخلیه­ی آب توازن آنها به طور میانگین در هر سال 160 هزار تن نفت و مواد نفتی را در خود جای می­دهد، به عنوان یكی از آلوده­ترین آبهای جهان شناخته می­شود.

از سوی دیگر صید بی­رویه انواع ماهی و مرجانهای دریایی و ورود فاضلابهای شهری و صنعتی به آبهای خلیج فارس، همچنین فعالیت مراكز صنعتی و سكوهای نفتی بدون ارائه­ی ارزیابیهای زیست محیطی به مرگ تدریجی مرجانهای كمیاب خلیج فارس منجر شده است و شرایط اكوسیستمی آن را به شدت تهدید می­كند. اما این پایان كار نیست و زنجیره­ی آلودگی در همین جا گسسته نمی­شود. رود كارون كه در حدود 90 درصد آب شیرین خلیج فارس را تأمین می­كند، بیشترین آلودگیها و آلاینده­های خاص مناطق خشكی را نیز با خود حمل كرده و وارد آبهای نه چندان نیلگون خلیج فارس می كند. انواع فاضلابهای صنعتی، كشاورزی و پسابهای خطرناك شیمیایی و آلاینده­ای نفتی به آبهای جنوبی ایران ختم می­شوند. هر چند در این میان گفته می­شود سازمان محیط زیست، شهرداریها و كارخانه­ها را ملزم به نصب
تصفیه­خانه­های فاضلاب كرده است، اما این گونه اقدامات بیشتر جنبه­ی تشریفاتی داشته و میزان آلودگی آب های منتهی به خلیج فارس را كاهش نداده است. در همین حال سازمان ملل در تازه­ترین گزارش خود كه در بهمن ماه سال گذشته منتشر شد، اعلام كرد: پایداری آلودگیها در خلیج فارس منجر شده تا قدرت خود پالایندگی آبهای آن كاهش یابد.

9-7. آلودگی آبهای زیرزمینی اصفهان

روزنامه­ی ایران ، چهارشنبه 20 آذر 1381

اصفهان ـ خبرنگار ایران: بارشهای فصلی و ریزشهای جوی در شهر آلوده­ای همانند كلان شهر اصفهان، موجب انتقال آلاینده­های زیست محیطی از هوا به منابع آبهای زیرزمینی می­شود. بررسیها نشان می­دهد كه همواره بارندگی سبب كاهش آلودگی وپاكیزگی هوای اصفهان می­شود و در واقع آلاینده­های هوا به همراه باران به طبقات زیرین زمین و منابع آبی نفوذ
می­كند. به گفته­ی مدیركل حفاظت محیط زیست اصفهان، خودروها وصنایع، دو عامل اصلی آلودگی هوای كلان شهر اصفهان به شمار می­روند. سهم خودروها 60 درصد از آلودگی هوای این شهر است. از سوی دیگر، افزایش روزافزون گردوغبار، انواع گازهای خطرناك وهیدروكربورهای سرطان­زا در هوای اصفهان، جان ساكنان این خطه را تهدید می­كند. به گفته­ی كارشناسان محیط زیست این استان، روزانه بیش از 380 هزار دستگاه انواع خودرو با سوخت فسیلی دراصفهان تردد می­كنند كه این عامل سبب افزایش دایمی آلودگی هوای اصفهان می­شود و این درحالی است كه جهت وزش باد از غرب به شرق و نیز جنوب غربی به شمال شرقی، موجب انتشار آلاینده­های زیست محیطی در سطح گسترده­ای از آسمان شهر اصفهان شده­است. در كنار منابع آلوده كننده­ی صنعتی وخودرویی، وزش بادهای كویری شرقی به سوی اصفهان سبب انتقال حجم بزرگی از گرد وغبار و افزایش آلودگی هوای این شهر می­شود. اما شنیده­ها حاكی است كه هم اكنون طرح جامع كاهش آلودگی هوای اصفهان پس از انجام مطالعات كارشناسی، برای تصویب نهایی به هیأت دولت ارسال شده كه در كمیسیونهای مربوطه باقی مانده است . بنابراین برای كاهش روند روزافزون آلودگی هوای اصفهان لازم است از فن­آوری پیشرفته در سیستم سوخت خودروها استفاده شده وخودروهای فرسوده به تدریج از ناوگان حمل ونقل شهری حذف شود. همچنین بنزین بدون سرب درسالهای آتی می تواند مشكلات زیست محیطی جدیدی را به وجود آورد كه باید این نوع سوخت نیز بهینه شود تا میزان قابل توجهی از آلودگی هوای این شهر كاسته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *